Dienziedes

dienziedesDienziedes nav izvēlīgas augsnes un audzēšanas vietas ziņā. Tomēr tām labpatiks augt pēc iespējas saulainākā vietā, sniedzot vairāk ziedu un krāšņākas krāsas. Saulaina vieta sevišķi nepieciešama šķirnēm ar gaišas krāsas ziediem, jo maigo pasteļtoņu skaistums izceļas tikai labā apgaismojumā. Pavisam nelielā noēnojumā veiksmīgi var audzēt tumšas krāsas šķirnes. Tikai svarīgi, lai tad dienziežu ceri sauli saņemtu vismaz dienas vidū.

Augsni dienziedēm vēlams ielabot 30 cm dziļumā. Lai gan tās nav izvēlīgas augsnes ziņā, vēlamais pH 6.5. Paredzētā stādīšanas vieta būtu jāattīra no grūti iznīcināmām nezālēm kā vārpata, gārsa, kuras praktiski ir ļoti grūti izravēt no dienziežu ceriem.

Dienziedēm stādīšanas attālumu izvēlas aptuveni 50-60 cm attālumā augu no auga. Tā kā dienziedes vienā vietā var augt daudzus gadus, tad smilšainas augsnes vai smaga māla augsnes rūpīgi jāielabo ar organisko mēslojumu.

Nebūtu arī vēlams augsts gruntsūdens līmenis, ja tas ir virs 50 cm, tad jāveido paaugstinātas dobes.

Dienziedes slikti pārcieš augsnes pārplūšanu pavasarī, toties sakņu zonā augsni tās vēlas vienmēr viegli mitru. Dienziedes laista reti, samitrinot augsni sakņu dziļumā, kā arī ieteicama ir mulča. Kā jau vairums augu, arī dienziedes nedrīkst laistīt ar aukstu ūdeni.

Ja ilgāku laiku vasarā nav lijis un augsne ir izžuvusi, tad dienziedes reaģē uz to ar ziedu krāsu spilgtumu un ziedu izmēru samazināšanos.

Optimālais dienziežu stādīšanas laiks ir aprīļa vidus, maijs un pēc ziedēšanas augusta vidus, septembris. Lai gan stādīšanu var arī tikpat veiksmīgi veikt ziedēšanas laikā. Sadalīt un pārstādīt ilgi augušus dienziežu cerus nepieciešams tad, kad to augšanas un ziedēšanas intensitāte jūtami samazinās, nekā tas ir bijis iepriekš.

Audzējot dienziedes jāuzmanās no to pārmēslošanas. Pārlieku lielas slāpekli saturošas devas veicina tikai zaļās masas pieaugumu, netiek veicināta ziedēšana.

Ja arī kāda prasība dienziežu augšanas vēlmēs netiks pilnībā ievērota, tās gan īpaši neskums, nebūs sīkumainas. Tamdēļ dienziedes savu aristokrātisko šarmu neturēs paslēptu, bet gan centīsies ziedēt pēc iespējas krāšņāk ik dienu. Un kur gan vēl šī ekskluzīvā iespēja, ko sniedz šīs puķes, katrai dienai savi, svaigi ziedi. Atliek vien tvert krāšņumu un priecāties!