Sibīrijas īrisi

audzesbbsbc.JPGSibīrijas īrisi ir ziemcietīgi augi un ir visvienkāršāk audzējamie īrisi. Tie zied tūlīt pēc lielziedu bārdainajiem  īrisiem. Stingrie ziedkāti, elegantie ziedi, zobenveida lapas padara šos īrisus par ļoti pielāgotiem augiem daudzgadīgo augu dobēs, kā arī tie veiksmīgi iekļaujas ainavā gar dīķiem. Tie nebaidās no mitruma un ir reti jāpārstāda. Ziedi lieliski izmantojami  griešanai un dažādās ziedu kompozīcijās. To augums ir no 40cm līdz 1,5 m.

Īrisu stingrais lapojums ir pievilcīgs visu veģetācijas periodu, pat tad, kad pirmās rudens salnas to padara sarkanīgi brūnu.

Tie nav sevišķi izvēlīgi augsnes ziņā, bet būs pateicīgi par trūdvielām bagātu augsni ar vēlamo ph 5.5- 7.

Stādot būtu jāievēro prasība, ka tie jāstāda dziļāk kā citi īrisi, pārsedzot to saknes ar līdz 5cm biezu augsnes kārtu un attālums starp augiem vēlams 50-60cm, atkarībā no šķirnes.

Vislabāk tiem patiks augt pilnā saules apgaismojumā, nelielā ēnā. Sibīrijas īrisiem patīk daudz mitruma pavasarī, bet tie necieš stāvošu ūdeni, pārpurvotas vietas. Ļoti svarīga ir laba drenāža. Nedrīkst pieļaut jaunu stādījumu iekalšanu, vecāki augi ir daudz izturīgāki pret īslaicīgu sausumu. Veiksmīgi tos var audzēt ar citiem daudzgadīgajiem augiem, tādiem kā dienziedes, kurām arī ir nepieciešams mitrums, lai tās augtu vislabāk.

Visā augšanas sezonā tie ir izskatīgi un papildu rūpes neprasa, ja nu vienīgi pēc noziedēšanas būtu vēlams nogriezt noziedējušos ziedkātus. Sibīrijas īrisu lapas var nogriezt vēlu rudenī, aptuveni 2-5cm augstumā virs augsnes līmeņa, kad tās palikušas brūnas. Lai gan to veiksmīgi var darīt arī agri pavasarī, pat ieteicamāk.

Pārstādot Sibīrijas īrisus saknēm ir jābūt mitrām, valgām, nedrīkst pieļaut to apžūšanu, iekalšanu. Vecāku ceru pārstādīšana nepieciešama, kad cers kļūst pārblīvēts, samazinās ziedu lielums, daudzums, cera vidū veidojas tukšums. Labākais pārstādīšanas laiks ir agri pavasarī vai arī augusta mēnesī. Pie pārstādīšanas augi ir regulāri jālaista, nepieļaujot to iekalšanu. Sibīrijas īrisi savu krāšņumu sāk parādīt sākot ar 2-3gadu pēc pārstādīšanas.

Pateicīgi tie būs par mulču, kas saglabā mitrumu, neļauj augsnei sakarst vasarā, kā arī palīdz novērst sala ietekmi uz jaunajiem stādījumiem. Mulča arī samazina nezāļu augšanu dobēs, tādā veidā sniedzot Jums vairāk laika, lai baudītu Sibīrijas īrisu augšanu un burvīgo ziedēšanu.